Modlitwa o zapał...

Modlitwa o zapał...

..Panie, czasami nic mi się nie chce i mam wszystkiego dość. Kiedy dopada mnie znużenie, obojętność, zniechęcenie, apatia, nuda lub „smutek tego świata”, nie zostawiaj mnie samego. Poślij mi anioła, który mnie wyrwie z leniwego odrętwienia. Jezu, który napracowałeś się dla naszego zbawienia, proszę, oddal ode mnie wszelką duchową ociężałość. Usuwaj z serca zgorzknienie, odnawiaj gorliwość w czynieniu tego, co dobre, święte, pożyteczne. Daj świeżość mojej modlitwie, zapał w pracy, radość w służeniu Tobie i bliźnim. Naucz mnie mądrze korzystać z daru czasu. Niech budzi mnie anielskie wołanie: „zaraz dzień (jeszcze jeden) zrób, co możesz”...

niedziela, 20 czerwca 2010

Bletilla striata

Bletilla striata - storczyk ogrodowy z którego jestem dumna....
Czytałam wiele opinii na jego temat... najczęściej  że nie zimuje u nas w gruncie i trzeba go wykopać...
Ja pozwolę sobie z tym nie zgodzić... mam go od bardzo dawna - gdzieś około 10 lat i cały czas rośnie w gruncie. Nigdy go nie wykopywałam, ani specjalnie nie ochraniałam na zimę.
Rośnie na troszkę podwyższonej rabacie w normalnej ziemi ogrodowej,  wysypanej korą.
Może jedynie ta kora chroni go zimą, jednak nie jest to gruba warstwa. Rośnie w pełnym słońcu, choć pisze że powinien rosnąć w miejscu cienistym. Jednak jak na razie nic złego się nie dzieje. Kwitnie co roku, był już dzielony i wiem że osobom które go dostały, też zimuje w gruncie...
Gdy go kupiłam, przez dwa lata nie chciał zakwitnąć... zaniepokojona poszłam do sklepu w którym go kupiłam i zapytałam czemu... pani odpowiedziała mi że podobno nie lubi nawożenia. Od tamtej pory nic nie dostaje... po prostu rośnie sobie głodzony.
Dochowałam się już sporej kępy i czas aby trochę ją podzielić... dla odmiany, spróbuję go posadzić w  cienistym miejscu.

 

Drugim storczykiem jakiego posiadam jest Kukułka, zwana też stoplamkiem lub storczykiem szerokolistnym.
W tej chwili już nie kwitnie... są to zdjęcia z maja.
Ten z kolei lubi dużo wody a słoneczne miejsce mu nie przeszkadza.
Mam jeszcze jednego, ale o nim później... jak zakwitnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Miło mi że zostawiłaś/eś ślad... dziękuję i zapraszam znowu :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...