Modlitwa o zapał...

Modlitwa o zapał...

..Panie, czasami nic mi się nie chce i mam wszystkiego dość. Kiedy dopada mnie znużenie, obojętność, zniechęcenie, apatia, nuda lub „smutek tego świata”, nie zostawiaj mnie samego. Poślij mi anioła, który mnie wyrwie z leniwego odrętwienia. Jezu, który napracowałeś się dla naszego zbawienia, proszę, oddal ode mnie wszelką duchową ociężałość. Usuwaj z serca zgorzknienie, odnawiaj gorliwość w czynieniu tego, co dobre, święte, pożyteczne. Daj świeżość mojej modlitwie, zapał w pracy, radość w służeniu Tobie i bliźnim. Naucz mnie mądrze korzystać z daru czasu. Niech budzi mnie anielskie wołanie: „zaraz dzień (jeszcze jeden) zrób, co możesz”...

czwartek, 29 kwietnia 2010

Epimedium


Epimedium jest niską okrywową byliną. Powinna rosnąć w miejscu cienistym, ale ze względu na to, że moja działka jest bardzo słoneczna, Epimedium musi sobie radzić i w słońcu. Próbuję stworzyć zakątek dla roślin cieniolubnych, i tam właśnie posadzić takie rośliny jak Epimedium, Hosty, Ciemierniki itp... Będą tam też rośliny cebulowe, które wcześnie kwitną i ożywią to miejsce wczesną wiosną. Wracając do Epimedium... jest to bardzo delikatna roślina i tu nie mam na myśli odporności na warunki, ale o wygląd. Jego kwiaty są drobne, ale za to pełne uroku, Liście są delikatne i kolorowe, zielone z czerwonym obrzeżem, tak jakby marmurkowe, częściowo zimozielone. Suche i brzydkie liście obcinam dopiero na wiosnę, zanim pojawią się kwiaty. Roślina rosnąca w słońcu bardziej wybarwia liście, ale potrzebuje więcej wody. Moja rośnie nad oczkiem, więc ma przynajmniej trochę wilgoci... Marzą mi się jeszcze inne odmiany bo uważam że Epimedium jest warte zachodu.1 komentarz:

  1. Zdaje się, że to epimedium czerwone(Epimedium x rubrum). Oprócz czerwonych kwiatów ten kolor mają młode wiosenne liście. Twoje dzięki słonecznemu miejscu imponująco rozrośnięte :)

    OdpowiedzUsuń

Miło mi że zostawiłaś/eś ślad... dziękuję i zapraszam znowu :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...